Jest to jeden z przyjemniejszych rodzajów terapii manualnej. Ma on na celu zmniejszenie napięcia mięśni oraz napięcia psychicznego. Ta metoda jest zalecana praktycznie dla wszystkich. Mogą być masowani zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Młodzież i dorośli. Tego rodzaju masaż polecany jest szczególnie osobom mającym dużo obowiązków, żyjącym w stresie, a także uprawiającym sport. Warto więc z niego korzystać regularnie.

Masaż relaksacyjny wykonuje się przy zastosowaniu różnych technik. Głaskanie palcami lub całymi dłońmi ma poprawić krążenie krwi i limfy oraz złagodzić stres. To technika stosowana zazwyczaj na początku i na końcu zabiegu. Ugniatanie poprawia ukrwienie ciała. Rozcieranie poprzez uciskanie ciała dłońmi złożonymi w pięści (bez rozciągania skóry) korzystnie wpływa na likwidację cellulitu, złogów i obrzęków. Oklepywanie całą dłonią lub jej kantem pobudza krążenie. Powolne ruchy z wykorzystaniem środków ułatwiających poślizg, np. olejków aromatycznych, doskonale odpręża całe ciało. Czas trwania pojedynczej sesji masażu relaksacyjnego wynosi około 1 godzinę. To nie tylko zabieg odprężający, ale także upiększający ciało i korzystnie oddziałujący na zdrowie. Warto regularnie korzystać z tej prostej, ale niosącej pozytywne skutki, formy terapii manualnej.

Zalety masażu relaksacyjnego

Jest ich bardzo wiele. Działa on pozytywnie zarówno na aspekty zdrowotne organizmu, jak również poprawia samopoczucie. Pozwala choć na chwilę zapomnieć o problemach i obowiązkach. Odpręża i jak sama nazwa wskazuje –relaksuje. Zmniejsza napięcie mięśni, a to przekłada się na rozluźnienie całego organizmu. Regularne uczęszczania na masaż relaksacyjny zmniejsza poziom stresu, powoduję poprawę wyglądu skóry jak również ujędrnia ciało. Pomaga zmniejszyć zmęczenie fizyczne oraz psychiczne.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do jego stosowania mogą być jedynie pewne schorzenia czy choroby, podczas których lekarz prowadzący nie zaleca stosowania masażu. Takich dolegliwości jest jednak mało, a w wielu przypadkach masaż jest wręcz zalecany. Prawidłowo wykonany masaż relaksacyjny jest całkowicie bezpieczny. Zazwyczaj cechują go delikatne, rytmiczne ruchy rąk masażysty. Czasem są używane aromatyczne olejki, nie posiadające drażniącego zapachu. Podczas takiego masażu często jest włączona relaksacyjna muzyka, która potęguję efekt wyciszenia i relaksu.

Nie jest też za krótki, co pozwala na skorzystanie z jego licznych korzyści. Czas trwania umożliwia zrelaksowanie się i odprężenie po ciężkim dniu w pracy. Masaż relaksacyjny w dużej mierze łagodzi skutki stresu, dlatego jego regularne stosowanie pomaga też w dolegliwościach związanych ze skutkami zmęczenia i ciągłego napięcia – taki masaż może pomóc w walce z bezsennością, nadpobudliwością, irytacją. Jest on doskonałym rozwiązaniem dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem – rozluźnia mięśnie i dzięki temu ból pleców czy szyi znacząco się zmniejsza, a z czasem nawet ustępuje. Prawidłowo wykonany masaż relaksacyjny pomaga również organizmowi w pozbyciu się toksyn, a wytworzone podczas masażu endorfiny pomogą w walce ze złym samopoczuciem.

Typy masażu relaksacyjnego:

  • wykonywany gorącymi kamieniami,
  • odchudzający,
  • antycellulitowy,
  • ujędrniający,
  • aromaterapeutyczny,