Masaż Izometryczny – stosowany jest np.: w rehabilitacji jako zabieg kompensujący niedobory masy mięśniowej. Przywraca masę i siłę osłabionym mięśniom bez obciążenia organizmu ćwiczeniami fizycznymi. „ Rzeźbi” partie mięśniowe ud, podudzi, pośladków, ramion i grzbietu. Jest wykonywany na napiętych grupach mięśni lub na pojedynczym napiętym mięśniu.

Składa się z trzech etapów:

  1. Faza przygotowawcza – ok. 8 min. Wykonuje się w niej na wybranym mięśniu techniki : głaskania , rozcierania i ugniatania naprzemiennie w sposób klasyczny. Celem jest uzyskanie przekrwienia mięśnia pobudzenie proprioreceptorów.
  2. Faza właściwa – na mięśniu znajdującym się w skurczu izometrycznym wykonuje się przez 5-20sek. Intensywne rozcierania lub wibrację, w przerwach między skurczami ok. 30 sek. stosuje się wstrząsanie w celu rozluźnienia mięśnia. Cykl skurczu i przerwy powtarza się 6-12 razy w jednym zabiegu.
  3. Faza końcowa – masaż klasyczny techniką głaskania , ugniatania i wstrząsania ok. 5 min by zmniejszyć po wysiłkowe napięcie mięśnia .

U osób bardzo osłabionych można skrócić zabieg. U sportowców natomiast dodać kolejne powtórzenie. Masaż izometryczny można stosować 2 razy dziennie w cyklach 5-6 dniowych przez okres 6 tyg. Średni notowany wzrost siły wynosi 22% .